بخش بالایی وب سایت شمامل ، جستجو ، منوی اصلی و هدر

لوگو کمیته تای چی چوآن فدراسیون ووشو

بخش میانی

محتوی نوشتاری

تعمیق پیوند فرهنگی با ثبت تای چی و هنر مینیاتور در یونسکو

 

«تای‌چی‌چوآن» به طورِ رسمی از طرفِ یونسکو ، به‌ عنوانِ میراثِ فرهنگیِ ناملموس بشری معرفی گردید.


به گزارشِ کمیته‌ی روابط عمومی تای‌چی
پانزدهمین اجلاسِ کمیته‌ی بین‌الدُوَل
میراثِ فرهنگیِ ناملموس یونسکو از
۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) شروع به کار کرده و
تا ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر)، به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.


برگزاریِ این نشست باعث شد تا اخبارِ خوشی هم، به دلیل تصمیماتِ ناشی از این گردهمایی منتشر شود که عصر ۲۷ آذر به وقت پکن اعلام شد.


«تای‌چی‌چوآنِ» چین  و هنرِ «مینیاتور» که ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان مشترکاً تقاضا کرده بودند، با موفقیت در فهرست میراثِ ناملموسِ یونسکو به ثبت رسید.

پانزدهمین اجلاس کمیته بین‌الدول میراث ‌فرهنگی ناملموس یونسکو از 14 دسامبر (24 آذر) شروع به کار کرده و تا 19 دسامبر (29 آذر)، به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

برگزاری این نشست باعث شد تا اخبار خوشی هم به دلیل تصمیمات ناشی از این گردهمایی منتشر شود و عصر 27 آذر به وقت پکن اعلام شد مشت‌زنی «تای چی» چین و هنر «مینیاتور» که ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان مشترکا تقاضا کرده بودند، با موفقیت در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است.

می توان گفت ثبت مشت زنی تای چی و هنر مینیاتور در فهرست میراث فرهنگی ناملموس با انتظارات عمومی منطبق است.

تای چی مظهر فرهنگ سنتی چین است و همچنین یک نماد بین المللی شناخته شده است. مسابقات قهرمانی تای چی جهان تنها مسابقات قهرمانی جهان در رشته های رزمی انفرادی است که توسط فدراسیون بین المللی ووشو تاکنون برگزار شده است.

نقاشی مینیاتور نیز بخش مهمی از هنر ایرانی است که به طور گسترده در آسیای غربی و آسیای میانه اشاعه یافته و نفوذ عمیقی در سراسر جهان دارد.

مشت زنی تای چی در همه جای چین دیده می شود و تقریبا برای همه چینی ها شناخته شده است. از زمان شکل گیری آن در چین در اواسط قرن هفدهم، این مشت زنی نسل به نسل منتقل شده است و هنرجویان آن در سراسر کشور حضور دارند و به گسترش و آموزش آن می پردازند. مفهوم بدن سازی که در پشت هنر رزمی تای چی قرار دارد، نشان دهنده جهان بینی هماهنگی بین انسان و طبیعت و بین انسان و انسان است.

 

 

فرهنگ ورزش غربی بر تسخیر طبیعت و رشد فردی و توسعه سه هدف "سریعتر، بالاتر و قوی تر" تأکید دارد. می توان گفت که فرهنگ تای چی مکمل مفیدی برای مفهوم ورزشی غربی است که رویارویی شدید را دنبال می کند.

تای چی از آغاز قرن بیست و یکم به شکل شکوهمندی در سراسر جهان توسعه یافته است. در حال حاضر، این هنر رزمی در چین به عنوان کانون اصلی آن رشد یافته و سپس در آسیای جنوب شرقی به ویژه در کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، ایالات متحده، انگلیس و فرانسه به عنوان مراکز توسعه یافته از آن استقبال شده و به تدریج در خاورمیانه، آفریقا، آمریکای مرکزی و سایر کشورها گسترش یافته است.

رزمی کاران تای چی در ایران زیاد هستند.

خبرنگار بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین هنگامیکه در ایران کار می کرد، با بسیاری از طرفداران کونگ فو چینی از جمله علاقه مندان تای چی آشنا شد. رویداد "روز جهانی تای چی و چیگونگ" که در آوریل 2018 در پارک نیاوران تهران برگزار شد، با حضور بسیاری از شرکت کنندگان و صحنه های باشکوه خاطرات زیبایی ثبت کرد.

 

استاد مسعود جعفری، بنیانگذار سازمان بین المللی اژدهای سرخ، یکی از برگزار کنندگان این فعالیت، استاد مشت زنی «شیوان شین چونگ» و «تای چی» است.

وی سالهاست در جهت رشد تبادلات فرهنگی و ورزشی چین و ایران تلاش کرده است.

 

بالا